Tag Archives: $1

Dollar a day Eating Plan

A couple of California teachers ate food costing only $1/day for a month to prove it could be done. You can read about their project here

The wife is a vegan, so there was no meat involved in their diet. But, if you think about it, most of the world eats little meat. For years I could average $1 per meal per person in my household. This is mainly because we grow much of our food. This saves more than the grocery bill because there isn’t the fuel cost to get to and from the grocery store (we live far from a store). In the last year, however, it has been difficult to achieve dollar meals.

I bring this to your attention, because I’m sure there are teachers who are caught in financial straits in these economic times who might be able to glean some information from their experience. What do you do to save on the grocery bill?

Advertisements

2 Comments

Filed under breakfast, cheap, cooking, debt, frugal living, Frugality, garden, gardening, lunch, penny pinching, personal finance, Recipes, saving, teacher, tightwad, Uncategorized